rowerem po okolicy

Trasy rowerowe w okolicy Dziwnówka
16 Lut

Trasy rowerowe

Trasy rowerowe w okolicach Dziwnówka  są bardzo różnorodne: od płaskiego terenu po pagórki, od wygodnych traktów rowerowych wzdłuż drogi krajowej po ciche, wąskie i zacienione ścieżki leśne, od dobrze ubitych nawierzchni po błotniste i piaszczyste, które trzeba pokonać zsiadając z roweru.

Z racji usytuowania Dziwnówka na przejażdżkę rowerem możemy wybrać sie w trzy główne kierunki

  • na Zachód – kierująć się w stronę miejsowości Dziwnów, Międzwodzie początkowo będziemy jechać odcinkiem szlaku R-10 brukowaną ścieżką wzdłuż ulicy łączącej nadmorskie miasteczka. Za miejscowością Międzywodzie zbaczamy z szerokiej ścieżki na leśną trasę miejscami nierówną i z błotem po deszczu na której napotkamy spore przewyższenia. Trasa nie należy do najłatwiejszych ze względu na długie piaszczyste odcinki. Te niedoskonałości rekompensują nam tereny Wolińskiego Parku Narodowego z jego największą atrakcją – Rezerwatem Żubrów. Ośrodek ten usytuowany jest w lesie, w odległości 2 km od centrum Międzyzdrojów.

Dystans do pokonania – 36km, Mapka trasy

  • Na Południe – w stronę Kamienia Pomorskiego, przez Międzyzdroje aż do Świnoujścia to Szlak Nad Bałtykiem i Zalewem Szczecińskim (Dziwnówek→ Kamień Pomorski→ Wolin→ Lubin→ Międzyzdroje→ Świnoujście) Odcinek Dziwnówek – Kamień Pomorski to spokojna wybrukowana kostką trasa rowerowa wzdłóż drogi. Za miastem w stornę Wolina trasa tozciąga się zarówno polami jak i terenami zielonymi. Wolin możemy zwiedzić żółtym szlakiem ZP-1006 „Szlak Vinety”. Kolejnym etapem podróży jest trasa na Międzyzdroje. To pagórkowaty teren pełny ostrych podjazdów i zejść w Wolińskim Parku Narodowym. Warto tutaj zboczyć z trasy i odpocząć zatrzymująć się na trochę w rezerwacie Żubrów. Dla tych którzy chcą unikąć gwaru Międzyzdroji trasa biegnie az do Świnoujścia.

Długość trasy 98km,  dokładny opis pod linkiem

  • Na Wschód – w stronę Łukęcina prowadzi  Zielony Szlak Rowerowy Nadmorski R10 (Dziwnów→ Pobierowo) wybierając leśną trasę wzdłuż lini brzegowej Bałtyku gdzie możemy podziwiać szerokie piaszczyste plaże, słysząc niekiedy odgłos szybujących w powietrzu mew dojedziemy do takich miejscowości jak: Pobierowo, Trzęsacz, Rewal czy Niechorze. Na trasie są liczne drewniane ławeczki i punkty widokowe przy kótrych możemy zatrzymac się aby odpocząć. Efektem takich postojów może być również pogłębienie wiedzy historycznej – wydmy w okolicach Łukęcina noszą ślady umocnień artyleryjskich  z czasów II wojny światowej. Odsłonięte od strony plaży bunkry pozwolają niemal dotknąć rąbka machiny wojennej.

Trasę w każdej chwlii można skrócić. Do najdalszego punktu – latarni w Niechorzu jest 26km. Przebieg trasy kliknij tutaj

 

 

 

Komentarze